canlı destek
Sevgili Doğa Severler,
 
Yeşilin tüm tonlarını barındıran sokakları ve bahçeleriyle, kampüsün her köşesinde filizlenen ağaçları ve fikirleriyle Ege Üniversitesi, doğal olanı koruma yolunda bir adım daha atıyor. 
 
Çevre duyarlılığı ve korunmasında ileriye yürüyen üniversitemiz  “Sıfır Atık” olgusunu kendisine ilke edinmiş ve “Entegre Atık Yönetimi” sistemini hayata geçirmiştir. Bunun yanında Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)’nin aktif kullanımı sayesinde yapılan kâğıt tasarrufu ile Türkiye’nin “En Çevreci Üniversiteleri” sıralamasında Ege Üniversitesi 2’nci olmuştur.
 
Yeşil üniversitemiz, çevreye olan katkılarını şimdi de “Ege Orman Okulu Projesi” ile bir adım ileriye taşımaktadır. Ege Üniversitesinin , İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği kapsamında gerçekleştirdiği bu proje üniversitemiz öğrencilerinden başlayacak olan bir bilgi birikimi ve bilinçlendirme sürecinin, denizin dalgaları gibi büyüyüp İzmir’de yer alan ilköğretim okullarında eğitim gören öğrencilere dek yayılmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda, doğa ve orman konusunda farkındalık ve koruma bilinci oluşturularak engin orman varlığının korunması ve genişletilmesi söz konusu olacaktır.
 
Küçük bir kıvılcımla başlayıp dağları çıplak bırakan, zengin Anadolu biyoçeşitliliğinde yaralar açan, tarım ve hayvancılıktaki emekleri ve dahi canları silip süpüren orman yangınlarının önlenmesi konusunda en büyük paylardan biri eğitime düşmektedir. İlköğretim öğrencileriyle  başlayan yeşil tutkusu geleceğe dair umutları diri tutarak çocukların perspektiflerini renklendirecek, bakış açılarını genişletecektir. Bu güzel düşün gerçekleşmesi için biz Ege Üniversitesi ailesi olarak yola çıkıyoruz ve peşimize milyonlar takmayı hedefliyoruz. 
 
Tüm doğa severleri bu güzel, anlamlı ve geleceğimiz açısından bir ışık taşıyan görevde yanımızda yer almaya davet ediyoruz. 
 
Sevgi ve saygılarımla,


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ